Skip to content

Jeżeli zastanawiasz się czasem, którego z tych zwrotów użyć i jaka jest właściwie różnica pomiędzy nimi, ten post jest dla ciebie!

Rozmawiasz ze znajomymi z pracy, uczelni czy szkoły, dyskutujecie o nowym projekcie, nad którym pracujecie, ale czujesz, że wasze dotychczasowe pomysły są niewystarczające…

Chcesz powiedzieć innym, że czas wymyślić coś nowego.

Tylko jak to powiesz?

We need to come up with another ideas?

a może: We need to come up with the other ideas?

czy też: We need to come up with some other ideas?

Wszystko brzmi podobnie i już w końcu sam nie wiesz, co jest poprawne, a co nie…

Nie martw się! Tak naprawdę jest to bardzo proste! Poniżej wytłumaczę ci, jakie są zasady stosowania tych zwrotów, a na samym dole znajdziesz interaktywne ćwiczenie, w którym od razu sprawdzisz, czy wszystko zrozumiałeś :).

Zacznijmy od tego, że wszystkich tych zwrotów używamy do mówienia o czymś innym, dodatkowym, kolejnym, odmiennym od pozostałych. Różnica polega jednak na tym, że używa się ich z różnymi rzeczownikami.

ANOTHER

Another jest używane wyłącznie przed rzeczownikami policzalnymi w liczbie pojedynczej, które nie są czymś konkretnym, określonym, a jednym z wielu, na przykład:

Can I have another piece of cake?cake jest rzeczownikiem policzalnym, występuje tu w liczbie pojedynczej i nie jest określone. Prosimy o kolejny kawałek ciasta, ale nie wskazujemy, który dokładnie byśmy chcieli.

We’ll have to organize another meeting to discuss this issue.meeting jest tutaj także rzeczownikiem policzalnym, występuje tu w liczbie pojedynczej i nie jest określone. Mówimy o tym, że trzeba zorganizować kolejne spotkanie, jakieś spotkanie, ale nie jest ono jeszcze określone, nie uzgodniliśmy jeszcze kiedy, gdzie i o której się spotkamy.

UWAGA! Another możemy użyć także z rzeczownikami w liczbie mnogiej, ale tylko wtedy, gdy są one poprzedzone słowem few lub liczebnikiem głównym!

I need another two hours to finish my essay.

OTHER

Other z kolei używamy do mówienia o rzeczownikach niepoliczalnych lub policzalnych, ale w liczbie mnogiej, na przykład:

Is this dress available in other colors? colors jest tutaj rzeczownikiem policzalnym w liczbie mnogiej

What other books by J.K. Rowling have you read so far? – take samo, jak powyżej

UWAGA! Other można użyć też z rzeczownikami w liczbie pojedynczej, jednak muszą być one poprzedzone jakimś innym określnikiem, na przykład no | the | one | my….

I don’t like the orange one, I prefer the other color.

Katie works as a doctor, my other sister is still at university.

Zapamiętaj także, że THE OTHER określa zawsze jeden z dwóch, czy to rzeczowników pojedycznych, czy grup osób czy rzeczy, i oznacza ten drugi, inny.

I jak? Czy wszystko wydaje się już nieco bardziej logiczne? 😉

Sprawdź się w zadaniu poniżej i daj znać w komentarzu, jak ci poszło! <3

uzupełnienie lekcji o zwrotach: another, other oraz the other - gramatyka języka angielskiego, lekcja angielskiego, poziom średniozaawansowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *