Skip to content

Genialny sposób ćwiczenia wymowy słownictwa w języku angielskim!

Technologia znacząco ułatwia nam życie zawodowe, umilając czas wolny i skracając czas rozwiązywania problemów. Ale co z nauką języków? Tutaj również mamy ogromne możliwości do przetestowania i wprowadzenia nowości do naszej codziennej rutyny nauki, co najlepsze – może to być czysta przyjemność!

Jeśli kiedykolwiek czułaś/eś frustrację związaną z uczeniem się słówek „na sucho”, sprawdzaniem ich w słowniku i notowaniem w zeszycie lub aplikacji, a mimo to nie potrafiłaś/eś ich używać w praktyce, to koniecznie przetestuj te dwie platformy: PlayPhrase.me i Youglish. Przekonaj się, jak pozytywnie mogą wpłynąć na Twoje doświadczenia z nauką języka. I’m sure you’ll love them!

Zapraszam na krótki przegląd – dla kogo, po co i dlaczego te dwie platformy mogą okazać się niezwykle przydatne.

PlayPhrase.me

PlayPhrase.me to platforma wykorzystująca sceny z filmów i programów telewizyjnych, aby pomóc uczącym się zrozumieć zwroty w kontekście. To ogromna baza klipów wideo, kategoryzując je na podstawie zwrotu, wyrażenia czy idiomu, którego szukasz. Wystarczy wpisać dane wyrażenie czy słowo w pole wyszukiwania, and the magic begins! Do popularniejszych zwrotów znajdziesz dosłownie dziesiątki jak nie setki przykładowych scen z filmów, w których bohaterowie używają ich w dialogach.

Największym atutem korzystania z PlayPhrase.me jest możliwość sprawdzenia użycia wyrażenia lub słowa w realistycznych kontekstach, co ułatwia naturalne i immersywne doświadczenie nauki. Łącząc nowe słówko z konkretnym kontekstem, łatwiej jest je później spontanicznie użyć. Dodatkowo użytkownicy mogą słuchać wymowy zwrotów przez rodzimych użytkowników, co pomaga w doskonaleniu umiejętności wymowy i rozwiewa wątpliwości dotyczące poprawnego przeczytania danego słowa.

Załóżmy, że natknąłeś się na nowe słowo: rigmarole. Mniej więcej wiesz, co oznacza, ale masz wątpliwości dotyczące tego, czy to wyrażenie potoczne, czy bardziej oficjalne. A może zastanawiasz się nad poprawną wymową – czy to /rydżmarol/, /rygmarol/, czy może coś zupełnie innego? Wszystkie te pytania znajdą odpowiedź w jednym wyszukiwaniu na PlayPhrase.me. Wpisujesz słowo, a już po trzech pierwszych scenach masz jasność co do jego użycia w praktyce.

Wpisałam moje słowo, a to 3 pierwsze sceny, które mam do obejrzenia.

Za jednym kliknięciem masz możliwość odsłuchania i obejrzenia ponad 10 scen z filmów i innych programów gdzie ten wyraz się pojawia, mogę też porównać kontekst i wymowę! To tak jakbyś przeczytała/przeczytał zamiast jednego od razu 10 zdań sytuacyjnych z tym wyrazem. Większe wystawienie na kontakt z językiem, więcej przykładów = szybciej zapamiętasz!

Kliknij TUTAJ by obejrzeć więcej przykładów użycia słowa rigmarole po angielsku w PlayPhrase.me.

PlaPhrase.me to także aplikacja, by z niej korzystać, możesz pobrać ją również na swój telefon :-).

Ale, ale! PlayPhrase.me to niejedyna platforma, która oferuje tak genialną naukę w kontekście.

YouGlish, dla odmiany, wykorzystuje filmy z YouTube, aby dostarczyć uczącym się rzeczywistych przykładów użycia słów lub zwrotów przez rodzimych użytkowników. Możemy przeglądać różne konteksty i sytuacje, aby zrozumieć, w jaki sposób słowa są używane w różnych sytuacjach. Użytkownicy mogą wyszukiwać konkretne słowa i natychmiast uzyskiwać dostęp do video, w których te słowa są wypowiadane. Dodatkowym plusem w YouGlish jest możliwość wyboru akcentu i rodzaju angielskiego – interesuje Cię kontekst w British, American czy Australian English?

Let’s get down to business! – oto przykład z życia wzięty. 

Wyobraź sobie, że od pewnego czasu ciągle słyszysz zwrot: to lash out, pomimo tego, że sprawdziłeś/łaś znaczenie i przeczytałeś/łaś kilka przykładów zdań, wciąż nie potrafisz go zapamiętać na tyle dobrze, żeby w jakimkolwiek momencie użyć go we własnej wypowiedzi. YouGlish nadchodzi z pomocą! Oto wynik mojego wyszukiwania.

Po obejrzeniu kilku filmików (choć jeśli chcesz możesz obejrzeć 484 filmiki z tym wyrażeniem!) już lepiej znasz kontekst i zabarwienie emocjonalne sytuacji, w których w naturalny sposób mogłabym użyć tego wyrażenia.

Kliknij TUTAJ, by obejrzeć jeszcze więcej przykładów użycia zwrotu to lash out w języku angielskim.

Myślę, że nie ma potrzeby dalszego dowodzenia praktyczności i użyteczności tych dwóch platform. Now the ball is on your court przypomnij sobie nowe słówko lub wyrażenie i wpisz je w wyszukiwarkę, aby przekonać się, jak poprawnie je wymawiać, w jakim kontekście najczęściej występuje, w jakich kolokacjach brzmi najbardziej naturalnie, oraz jakie nacechowanie emocjonalne ze sobą niesie. Po prostu zobacz, jak zacząć używać tego słowa bardziej naturalnie!

Don’t know how about you, ale dla mnie obie platformy sprawiają, że nauka angielskiego staje się bardziej fascynująca, angażująca i dynamiczna – koniec z nudą i monotonią w temacie uczenia się nowych słówek! I jeśli obserwujesz mnie na co dzień na Instagramie, wiesz pewnie, że bardzo często używam wycinków z obu tych platform do uczenia Was nowych zwrotów w rolkach, Quizach i postach na profilu. Jestem bardzo ciekawa Twoich wrażeń, daj mi znać, czy udało Ci się wkręcić w używanie ich!

Psst! Jeżeli chcesz ćwiczyć angielski także w mówieniu, przeczytaj nasz wpis o Polecanych aplikacjach do ćwiczenia mówienia.

A jeśli jesteś gotowy/a iść dalej, zapraszamy Cię na nasze kursy indywidualne i grupowe! Kliknij TUTAJ, by poznać całą ofertę <3.

Skontaktuj się ze mną!

    Uzupełniając niniejszy formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
    Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Nowak prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Rozgadani – Sandra Małecka-Szymaniak, ul. Nowomiejska 20 lok. 9, 20-619 Lublin, NIP: 7123137881. Podane dane osobowe będą przetwarzane, aby skontaktować się z Tobą oraz udzielić odpowiedzi na zadane przez Ciebie zapytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Tobie uprawnieniach, znajduje się w Polityce Prywatności.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *