Skip to content

Jest wiele sposobów na doskonalenie płynności i swobody językowej – rozpoczynając od nauki w szkole językowej, z lektorem, w grupie, samemu z materiałami z internetu, podróżując, rozmawiając ze znajomymi po angielsku czy w pracy – każda z tych form nauki ma swoje plusy i jedno jest pewne: robiąc coś nie stoimy w miejscu i nasz angielski z każdą próbą, lekcją, spotkaniem jest lepszy.

Czasem jednak pomimo tego, że regularnie uczymy się sami lub z kimś, wciąż mamy poczucie, że efekty nie są takie jak byśmy chcieli, że bariera językowa i poczucie wstydu to wciąż nasi dobrze znani ‘przyjaciele’. Jest w tym trochę prawdy, bo spontaniczna interakcja z kimś nam zupełnie obcym zawsze jest czymś na co nie da się do końca przygotować czy nauczyć. 

Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów na to, żeby taką umiejętność przyswoić i oswoić. Dla tych którzy nie mają tyle szczęścia, żeby latać raz w miesiącu za granicę i ćwiczyć konwersacje ‘na żywych organizmach’ z przyjemnością prezentujemy 5 aplikacji, które pozwolą Ci za darmo, we własnym zakresie i na miarę możliwości czasowych poćwiczyć komunikację i spontaniczne rozmowy z osobą z zagranicy – taką samą osobą jak Ty, która bardziej lub mniej stresuje się rozmowami z obcokrajowcami i w końcu chce poczuć pełną swobodę i przyjemność z rozmawiania po angielsku!

Hello Talk

Możliwe, że słyszałaś/słyszałeś o aplikacji HelloTalk, która ma ponad 30 milionów użytkowników i pozwala na ćwiczenie ponad 150 języków. Jedyne co trzeba zrobić to założyć konto, podać informacje na temat języka i swojego poziomu, a potem już tylko wybierać z morza dostępnych użytkowników i odezwać się do kogoś kto czeka na ciekawego rozmówcę! Warte uwagi są dodatkowe opcje w HelloTalk takie jak opcja zapisu wiadomości głosowej na tekst, poprawa błędów gramatycznych i leksykalnych czy możliwość odsłuchu poprawnej wymowy wyrazu.

Tandem

W tej aplikacji również masz możliwość rozpoczęcia rozmowy z kimś z zagranicy, Tandem przypomina trochę bardziej platformę społecznością, gdzie można komentować i  klikać ‘lubię to’  przy zdjęciach, postach czy filmikach video. Ta aplikacja jest bardzo przyjazna osobom początkującym jak i zaawansowanym. Co ciekawe daje możliwość nie tylko pisania ale również prowadzenia video callów czy wysyłania wiadomości audio.

Bilingua

Osoby, które są zmotywowane i zainteresowane stałą i w jakiś sposób usystematyzowaną ‘współpracą’ mogą zastanowić się nad założeniem konta w aplikacji Biligua, która z założenia dopasowuje i proponuje sobie osoby o podobnym celu i poziomie językowym, a także wspólnych zainteresowaniach, co ma pomóc utrzymać długotrwały kontakt i wesprzeć głębsze wymiany zdań niż tylko takie związane ze small talkiem. Jeśli myślisz o trwałym i ciągłym kontakcie z kimś w celu polepszenia swojego angielskiego ta aplikacja z pewnością będzie Ci odpowiadać.

Busuu

Ta aplikacja to połączenie platformy do nauki języka i miejsca gdzie można znaleźć partnera do rozmów. Tak jak w przypadku powyższych aplikacji można z powodzeniem po uzupełnieniu swojego konta znaleźć odpowiedniego dla siebie partnera do rozmów. Ponadto aplikacja oferuje krótkie lekcje na które można się zapisywać by poćwiczyć konkretne zagadnienia. Wybór czy wolimy swobodne rozmowy czy bardziej ustrukturyzowane spotkania należy do użytkownika.

Free4talk

Free4talk to strona internetowa, która w łatwy i szybki sposób pozwala dołączyć do rozmowy video na dowolny lub wcześniej ustalony temat. Zaraz po wejściu na stronę widzimy otwarte pokoje, ilość osób, poziom językowy i ewentualny temat rozmowy – wystarczy kliknąć w wybrany pokój by od razu połączyć się na żywo z kimś z drugiej części świata. Ta strona nie pozwala na ani chwilę zawahania, jedno kliknięcie i zabawa już się zaczyna.

Wszystkie powyżej zaproponowane aplikacje i strony są z zasady darmowe, chociaż w wielu z nich można za opłatą korzystać z ciekawych opcji dodatkowych takich jak analiza i korekta błędów czy konsultacje z nauczycielami. 

Jeśli przeczytałeś/przeczytałaś ten post, a zmagasz się z problemem ‘bariery językowej’, nie opuszcza Cię stres przed odezwaniem się lub masz poczucie, że pomimo, że tyle lat się uczyć i tak nie umiesz swobodnie rozmawiać – teraz nie ma już odwrotu! 

Teraz znasz aplikacje i wiesz jakie to proste, wystarczy wybrać, założyć konto i do dzieła! Nie tylko z każdą rozmową będziesz udoskonalał/udoskonalała swój angielski ale jako efekt uboczny poznasz wiele ciekawych osób, porozmawiasz na wiele ciekawych tematów i kto wie co jeszcze dzięki temu może się wydarzyć!?

Skontaktuj się ze mną!

    Uzupełniając niniejszy formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
    Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Nowak prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Rozgadani – Sandra Małecka-Szymaniak, ul. Nowomiejska 20 lok. 9, 20-619 Lublin, NIP: 7123137881. Podane dane osobowe będą przetwarzane, aby skontaktować się z Tobą oraz udzielić odpowiedzi na zadane przez Ciebie zapytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Tobie uprawnieniach, znajduje się w Polityce Prywatności.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *