Skip to content

Siedzisz kolejną godzinę nad długą listą słówek i masz wrażenie, że im dłużej ją czytasz tym mniej z niej pamiętasz? Po długim czasie udaje ci się zapamiętać większość z nich, ale po kilku tygodniach prawie wszystkie wyparowują z głowy? A nawet gdy coś uda ci się zapamiętać na dłużej to nie umiesz nowego słowa użyć w kontekście?

Chyba każdy z nas ma za sobą takie doświadczenie Nic dziwnego! Wkuwanie pojedynczych słówek na blachę to nudne, żmudne  i mało efektywne rozwiązanie, które może mieć skutek odwrotny do zamierzonego  – może cię zdemotywować i sprawić, że na myśl o poszerzaniu słownictwa w nowym języku będziesz mieć ciarki.

Jak więc uprzyjemnić i ułatwić sobie naukę nowych słówek? I co zrobić by zostały one w naszej pamięci jak najdłużej? Poniżej moje #TOP7 sposobów na rozszerzanie słownictwa w języku obcym.

#1 Ucz się w kontekście

Uczenie się nowego słowa bez kontekstu może się okazać bezsensowne i mało produktywne. Jak sobie pomóc? Świetnym sposobem jest zapisanie sobie przykładowego zdania, w którym użyjesz nowego słowa. Najlepiej, by zdanie to miało jakiś związek z tobą, było dla ciebie prawdziwe albo przedstawiało jakąś śmieszną, niedorzeczną sytuację. W ten sposób łatwiej będzie ci przypomnieć sobie to słowo w przyszłości.

#2 Mów do siebie

Możesz mi wierzyć lub nie, ale rozmawianie ze sobą w języku, którego się uczymy może być bardzo pomocne. Opowiadaj sobie różne historie, najlepiej śmieszne albo prawdziwe dla ciebie z użyciem nowych słówek. Im więcej razy to słowo wypowiesz i usłyszysz tym większa szansa, że zostanie ono z tobą na dłużej!

#3 Rozmawiaj z native speakers. Za darmo!

Czy słyszeliście o aplikacji Tandem? Jeżeli nie to raz dwa instalujcie ją na swoich telefonach! Jest to aplikacja, która umożliwia wam czatowanie, a nawet rozmawianie w połączeniach audio i video z ludźmi z całego świata! Każdy użytkownik aplikacji zaznacza, jakie języki zna na wysokim poziomie, a jakich się uczy i na tej podstawie można sobie wybierać partnera do rozmowy. Ja na Tandemie staram się jak najczęściej ćwiczyć swój hiszpański, którego obecnie się uczę, a sama w zamian oferuję wsparcie językowe osobom, które uczą się polskiego, angielskiego czy niemieckiego. Świetna sprawa!

Podobne rozwiązanie HelloTalk, a ponadto oferuje dostęp do artykułów, ćwiczeń i nagrań na wszystkich poziomach. Więcej o HelloTalk znajdziecie w TYM* artykule, w którym piszę o wszystkich polecanych przeze mnie aplikacjach do nauki angielskiego. 

#4 Oglądaj filmy i seriale

Jak połączyć w nauce języka obcego przyjemne z pożytecznym? Oglądaj swój ulubiony serial w wersji oryginalnej! Jeżeli nie jesteście pewni, czy zrozumiecie go bez napisów, włączcie je, ale również w wersji oryginalnej, chyba że dopiero zaczynasz przygodę z tym językiem, wtedy włącz napisy po polsku.  Dzięki temu nawet nie zauważycie jak przyzwoicie całkiem spory zapas nowych słówek i zwrotów, które ponadto usłyszycie w kontekście, więc będziecie wiedzieć, jak funkcjonują one w zdaniach i rozmowach. Wieeeele razy zdarzyło mi się usłyszeć od moich kursantów, że pamiętają jakieś trudne słówko z filmu lub serialu właśnie. Ponadto w krajach takich jak Belgia czy Holandia, w których filmy nie mają dubbingu, poziom znajomości języka angielskiego jest zachwycający. To najlepszy dowód na to, że to naprawdę działa!

#5 Słuchaj podcastów

Podcasty stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Jest już ich tak ogromna ilość, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziecie podcasty dla początkujących, jak na przykład Slow News in English, jak i szeroki wachlarz podcastów dla zaawansowanych. Najlepiej będzie, gdy zdecydujecie się słuchać podcastów na interesujące was tematy. Więcej o podcastach przeczytacie w TYM** artykule.

#6 Ucz się słownictwa tematycznie

Najłatwiej jest uczyć się w jednym czasie słów, które są ze sobą w jakiś sposób powiązane, na przykład przez dwa tygodnie uczysz się słownictwa z działów: jedzenie, restauracja, gotowanie, zakupy spożywcze, w kolejnych dwóch tygodniach skupiasz się na działach: choroby, u lekarza, w szpitalu. W ten sposób stworzysz powiązania między tymi słowami i łatwiej je sobie potem przypomnisz.

#7 Czytaj artykuły prasowe

W nauce języka obcego twoim codziennym nawykiem powinno stać się czytanie newsów, artykułów czy blogów w języku obcym. Czytaj o tym, co cię interesuje. Jeżeli nie przepadasz za sportem, nie zmuszaj się do czytania długiego artykułu o ostatnim meczu piłki nożnej, jeżeli niespecjalnie zajmuje się biznes, odpuść tekst o fuzji dwóch wielkich firm. 

Skoncentruj się na tym, co lubisz i wybierz jeden/dwa teksty każdego dnia. Z tekstów wynotuj nie więcej niż 5-6 nowych zwrotów. Co za dużo to niezdrowo i jeśli zawalisz się listą 50 nowych pojęć, z pewnością nie zdążysz się ich nauczyć i tylko poczujesz frustrację. 

Podsumowując:

 • #1 Ucz się w kontekście
 • #2 Mów do siebie
 • #3 Rozmawiaj z native speakers. Za darmo!
 • #4 Oglądaj filmy i seriale
 • #5 Słuchaj podcastów
 • #6 Ucz się słownictwa tematycznie
 • #7 Czytaj artykuły prasowe

A czy wy stosujecie już któreś z tych rozwiązań? Może macie jeszcze inne, sprawdzone metody na naukę słówek?

Skontaktuj się ze mną!

  Uzupełniając niniejszy formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
  Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Nowak prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Rozgadani – Sandra Małecka-Szymaniak, ul. Nowomiejska 20 lok. 9, 20-619 Lublin, NIP: 7123137881. Podane dane osobowe będą przetwarzane, aby skontaktować się z Tobą oraz udzielić odpowiedzi na zadane przez Ciebie zapytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Tobie uprawnieniach, znajduje się w Polityce Prywatności.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *