Skip to content

Może jesteś osobą, która mówi płynnie i swobodnie, chętnie rozmawia z ludźmi na wakacjach lub obcojęzycznymi kolegami z pracy. Nie masz problemów z oglądaniem filmów i seriali, gramatyka Ci nie straszna, a idiomy i phrasale urozmaicają Twoje wypowiedzi, brawo! 

Jednak czasem łapiesz się na tym, że w trakcie swojej wypowiedzi wciąż powtarzasz te same wyrazy i masz poczucie, że nie potrafisz oddać tego co chcesz powiedzieć tak jak naprawdę to czujesz. Starasz się oddać magię i niepowtarzalność koncertu, przeczytanej książki czy wyjazdu, w wyobraźni opowiadasz tak, że wszyscy prawie, że przenoszą się w dane miejsce i przeżywają to razem z Tobą, ale w praktyce nie możesz znaleźć odpowiednich określeń i wyrazów, a mówiąc słyszysz ciągle powtarzające się ‘very nice’, ‘very interesting’, ‘very exciting’, ‘very good’, ‘very happy’ – ‘very’ bije rekordy popularności! Nie ma w użyciu tego wyrazu nic złego! Aczkolwiek dla tych co czują niedosyt i chcieliby odpicować swoje wypowiedzi, to post dla Was  – oto kilka propozycji jak pożegnać ‘very’ i otworzyć się na ocean przymiotnikowych możliwości!

Spójrzmy na kilka przykładów. Wyobraź sobie poniższe sytuacje, zobaczmy co można zrobić, żeby nadać tym wypowiedziom więcej koloru:

Byłaś/eś wczoraj w kinie i jesteś pod ogromnym wrażeniem filmu, chcesz podzielić się tym ze znajomą, mówisz:

Yesterday we were at the cinema and we watched the film I told you about. It was very good! The plot was very interesting but the acting was very nice. We both were very excited to see it and it was worth it! – nie do końca porywające recenzja filmu, nieprawda?

A teraz kilka prostych zmian, które robią dużą różnicę.

 • It was very good → It was awesome, incredible, stunning
 • the plot was very interesting → fascinating, riveting, gripping
 • the acting was very nice → excellent, amazing, terrific
 • we were very excited → we were thrilled, exhilarated, stoked

I teraz mogłoby to brzmieć tak:

Yesterday we were at the cinema and we watched the film I told you about. It was awesome! The plot was so riveting and the acting was stunning. We both were stoked to see it and it was worth it! – po takiej wypowiedzi pewnie biegłabym już do kina! 😉

Jeszcze jeden przykład, tym razem o tym jak kiepski okres w naszym życiu można opowiedzieć w bardziej porywający sposób.

Last week was very difficult for me because I was preparing a very important presentation at work. Nobody was willing to help me out so at the end of the week I was feeling very tired and very sad, especially when I realized that the weather forecast for that day was very bad and my presentation was supposed to take place at the open air event! But in the end I was very surprised that the day was so sunny and warm and so many people attended the event!

Co i jak możemy tutaj zmienić?

 • very difficult → strenuous, tough, exhausting
 • very important → crucial, pivotal, essential
 • very tired → exhausted, drained, worn-out
 • very sad → downhearted, despondent, blue
 • very bad →dreadful, awful, unfortunate
 • very surprised → astonished, amazed, flabbergasted
 • very bad → poor, awful, terrible

Jak podobałaby Ci się tak doszlifowana wypowiedź?

Last week was tough for me because I was preparing a crucial presentation at work. Nobody was willing to help me out so at the end of the week I was feeling drained and downhearted, especially when I realized that the weather forecast for that day was awful and my presentation was supposed to take place at the open air event!  But in the end I was amazed that the day was so sunny and warm and so many people attended the event!

Język oferuje nam nielimitowaną ilość ciekawych zwrotów i określeń i żeby ‘wyleczyć się’ mówienia ‘very interesting’, ‘very nice’, very good’, ‘very difficult’ i tym samym wejść na wyższy poziom wtajemniczenia w wyrażaniu swoich przeżyć  wystarczy spróbować znaleźć ciekawe i łatwe dla nas do zapamiętania zamienniki, które wzbogacą Twoje wypowiedzi i sprawią, że nareszcie będziesz mieć poczucie, że potrafisz w pełni wyrazić siebie!

Jeśli czujesz, że to temat dla Ciebie, pozwól, że ułatwimy Ci życie listą 12 najpopularniejszych przymiotników z ich ciekawszymi synonimami do pobrania i wprowadzenia do Twojego osobistego słownika od zaraz, enjoy!

Skontaktuj się ze mną!

  Uzupełniając niniejszy formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
  Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Nowak prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Rozgadani – Sandra Małecka-Szymaniak, ul. Nowomiejska 20 lok. 9, 20-619 Lublin, NIP: 7123137881. Podane dane osobowe będą przetwarzane, aby skontaktować się z Tobą oraz udzielić odpowiedzi na zadane przez Ciebie zapytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Tobie uprawnieniach, znajduje się w Polityce Prywatności.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *