Nauka języka obcego to nie tylko przerabianie zadań w podręczniku czy uczenie się słówek na pamięć z listy. To już pewnie wiesz, jeżeli jesteś na moim blogu i czytasz na bieżąco moje wpisy tutaj oraz na Instagramie.
Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest otaczanie się żywym językiem na co dzień. Możesz to robić czytając prasę, anglojęzyczne blogi, oglądając filmy czy seriale czy rozmawiając z native speakerami (więcej na temat tego, jak za darmo rozmawiać z natives znajdziesz w TYM artykule).
Świetnym i coraz bardziej powszechnym sposobem na włączenie języka obcego w naszą codzienność jest słuchanie ulubionego podcastu. Liczba podcastów na najróżniejsze tematy rośnie właściwie z dnia na dzień, a ciekawe treści możecie znaleźć na chyba każdy temat, jaki tylko przyjdzie Wam do głowy.
Ale skoro jest ich tak wiele, to jak znaleźć ten ulubiony, który przypadnie nam do gustu?
Najlepiej szukaj podcastów po słowach kluczowych. Interesują Cię zagadki kryminalne? Szukaj podcastów po haśle „crime”. Lubisz podróże? W wyszukiwarce wpisz „travel”. Chcesz dowiedzieć się, co się dzieje na świecie? Wpisz słowo kluczowe „world” i zobacz, co podpowie Ci aplikacja.
Ale gdzie właściwie słuchać podcastów?
Źródeł jest teraz całe mnóstwo, poniżej zestawienie najpopularniejszych z nich:
#1 Podcasty Apple
Klasyk dla wszystkich użytkowników produktów Apple. Apka, która jest wbudowana w każde urządzenie firmy z jabłkiem, więc jeżeli korzystasz z iPhone’a, nie musisz jej nawet pobierać.
W aplikacji znajdziesz prawie wszystkie dostępne na rynku podcasty, aplikacja jest intuicyjna, tworzy listy polecanych czy aktualnie najpopularniejszych kanałów. Podpowiada zarówno podcasty anglojęzyczne, jak i te w lokalnym języku. Moją ulubioną kategorią jest „Bingable Listens„, zawsze znajduję w niej dla siebie coś świetnego!
#2 Spotify
Spotify – klasyk, wszyscy go znają i używają, głównie do słuchania muzyki, ale część z podcastami też coraz lepiej nie rozwija.
Jedyna to, co mi przeszkadza w wyszukiwarce podcastów jest to, że jeżeli używam Spotify w wersji polskojęzycznej, wyszukiwarka tematyczna podpowiada mi prawie wyłącznie kanały w języku polskim, więc by dotrzeć do jakiegoś kanału anglojęzycznego muszę go wcześniej znać lub zmienić język aplikacji.
#3 Stitcher
Moje wielkie odkrycie tego miesiąca!
Stitcher to kolejna aplikacja do odsłuchiwania podcastów z całego świata, ale ma tę ogromną przewagę, że pozwala nam na wybranie kategorii, które najbardziej nas interesują i sama podpowiada podcasty, które mogą pasować do naszych oczekiwań <3.
Powiem Wam szczerze, że do tej pory wyszukiwanie nowych, ciekawych podcastów kojarzyło mi się z ciężką pracą, a dzięki sugestiom Stichera w kilka minut znalazłam kilkanaście obiecujących kanałów do odsłuchania!
Możecie wybrać spośród wielu różnych kategorii, między innymi: kryminały, ciekawostki ze świata, nowe technologie, shows to binge, komedie, dokumenty, i wiele innych.
Oprócz tego co tydzień podcast tworzy zestawienie najbardziej polecanych kanałów danego tygodnia, a także pokazuje nam zestawienia treści związanych z obecnymi wydarzeniami na świecie (na przykład teraz, gdy tworzę dla Was to zestawienie, tuż przed wyborami w USA, aplikacja podpowiada mi odcinki związane z amerykańską polityką właśnie).
#4 Overcast
Overcast działa na podobnej zasadzie jak Stitcher i ma chyba jeszcze więcej kategorii do wyboru
Bardzo podoba mi się to, że nie podpowiada mi żadnych podcastów po polsku, wszystkie podcasty są bardzo logicznie poukładane i nie trzeba robić nic, by założyć konto i zacząć odsłuchiwać nowe treści. Sprawdźcie koniecznie!
#5 Google Podcasts
Google Podcasts też całkiem fajnie podpowiada nowe kanały, które mogą Was zainteresować. Aplikacja chyba jest powiązana z naszą wyszukiwarką Google, ponieważ od razu po tym, jak ją ściągnęłam, podpowiedziało mi się kilka podcastów o nauce angielskiego, i to głównie w odmianie amerykańskiej, którą lubię najbardziej! (poniżej dzielę się z Wami jednym z tych tytułów :))
Ok, wiem już gdzie, ale jak znaleźć coś dla siebie?
Jeśli nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się słuchać podcastu i nie znasz żadnych tytułów, zacznij od aplikacji Stictcher, Overcast lub Google Podcasts, gdzie kanałów możesz szukać tematycznie. Jeżeli uwielbiasz historie kryminalne, w zakładce CRIME STORIES znajdziesz dziesiątki propozycji. Takich kategorii znajdziesz całe mnóstwo, na pewno uda Ci się wyszukać coś odpowiedniego dla siebie!
Żeby ułatwić Ci nieco rozpoczęcie przygody z podcastami, poniżej przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji w różnych kategoriach:
Nauka angielskiego
- Espresso English
- Easy stories in English
- Luke English podcast
- Speak English Now Podcast with Georgiana (wolno mówiony podcast, dla osób średniozaawansowanych)
- BBC 6 minute English
- Business English Pod
Crime Stories
- Over my dead body
- Death in Ice Valley
- Crime Junkie
- My Favorite Murder
- Crimetown
Popularnonaukowe
- TED Talks
- Freakonomics
- The Daily, New York Times
- Guardian Today in Focus
- BBC World Service
- The Chernobyl Podcast
- Wordly, Vox
- The American Life
- No Dumb Questions
Rozwój osobisty, życie codzienne
- The Michelle Obama Podcast (tylko na Spotify)
- The Documentary Podcast
- Tiny Leaps, Big Changes
- Life Kit, NPR
- UnF*ck Your Brain
- Daily Boost
Podróże
- Journeys with Elliott
- Flight of Fancy
- Women who Travel
- Amateur Traveler
Znaliście wcześniej któryś z tych podcastów? A może polecacie jeszcze jakieś inne tytuły?
Cheers!
Ola H
2 września, 2021 @ 3:12 pm
Dziekuję za takie świetne żródła i sugestie! Ola
rozgadani_admin
2 września, 2021 @ 5:29 pm
Cała przyjemność po mojej stronie!
Już niedługo na stronie pojawi się nowe zestawienie polecanych podcastów! :))
Ola M.
26 czerwca, 2023 @ 4:18 pm
Bardzo pomocny spis podcastów. Jestem początkującą lektorką i chętnie się od Was uczę oraz czerpię od Was inspirację. Pozdrawiam! 🙂