Większość osób uczących się angielskiego jako wyznacznik swojej płynności językowej uznaje bezproblemowe mówienie, oglądanie filmów/seriali po angielsku i swobodne czytanie treści, które ich interesują w tym języku. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z angielskim, czy też już masz trochę doświadczenia, czytanie książek po angielsku może być dla Ciebie nie tylko wyzwaniem ale też niesamowitą przyjemnością! Dziś zdradzę Ci, jak się za to dobrze zabrać :-).
Jak zacząć?
No właśnie, od czego zacząć? Co wybrać? Jaką obrać strategię, żeby szybko się nie zniechęcić? Jak sprawić, by czytanie po angielsku stało się dla nas przyjemnością i nowym hobby? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć tę podróż.
1. Wybierz odpowiedni materiał do czytania
Zacznij od tekstów dostosowanych do Twojego poziomu zaawansowania. Czy wiesz, że dostępne są już od poziomu A1, czyli od samego początku nauki? Koniec z wymówkami w stylu „mój angielski jest za słaby na czytanie” ;-).
Zobacz, jakie fajne tytuły znajdziesz już dla początkujących! „A New Zealand Adventure” A1-A2 graded reader.
W zależności od tego na jakim poziomie jesteś możesz zacząć od tekstów adaptowanych i dedykowanych danemu poziomowi językowemu w formie krótkich treści z ćwiczeniami na słownictwo i rozumienie treści. Znajdziesz je na przykład na stronach British Council, Pearson lub Easy Stories lub całe książki fabularne z dodatkowym wsparciem w postaci słówek wypisanych z boku i ćwiczeń po każdym rozdziale.
Powyżej zdjęcie z przykładowej książki z serii angielski z kryminałem wydawnictwa Edgard.
Jeśli jesteś już bardziej zaawansowana/zaawansowany ale nadal nie odważyłaś/odważyłeś się po prostu zacząć czytać po angielsku to na dobry początek warto wybierać popularne tytuły jak np. Harry Potter, Agatha Christie czy inne klasyki i bestsellery, bo są one pisane bardziej dostępnym/codziennym językiem niż np. teksty specjalistyczne. Jeśli interesują Cię bardziej treści w internecie niż fabuła – prostu wybierz coś co Cię interesuje i w ramach treningu przy porannej kawie przeczytaj artykuł o newsach ze świata ze strony BBC czy CNN zamiast Onet czy WP. 😉
Aplikacja Squid do czytania newsów
Bardzo polecam Ci też narzędzie Squid do czytania artykułów. To darmowa aplikacja, zbierająca w wielu różnych językach teksty podziale na kategorie tematyczne, a do tego ma dział „Learning English”, w którym, jak nazwa sugeruje, newsy są pisane łatwym językiem, podzielone na poziomy trudności i zawierają mini ćwiczenia na słownictwo! By the way, squid to po angielsku kalmar 😉
News In Levels
Innym boskim rozwiązaniem dla osób, które nie są gotowe na samodzielne buszowanie po anglojęzycznych tekstach dla native speakerów jest strona News in Levels, gdzie codziennie udostępniane są nowe teksty na 3 poziomach zaawansowania z ćwiczeniami, love it!
2. Wybierz książkę, którą czytałaś/czytałeś już po polsku
To świetny sposób, aby przełamać barierę językową i uczynić czytanie po angielsku bardziej przyjemnym. Wybierając znane już historię, jak na przykład popularne kryminały czy romanse, łatwiej jest nam zrozumieć kontekst i treść. Wiele rzeczy będziemy rozumieć mimowolnie w trakcie czytania, bo nasz mózg dobrze zna już fabułę. Można czerpać wtedy więcej przyjemności z czytania i cały proces przebiega gładko i bezproblemowo! Jaki tytuł przychodzi Ci tutaj pierwszy do głowy?
3. Nie przejmuj się, że nie znasz każdego słowa!
Denerwuje lub zniechęca Cię, że nie wszystko rozumiesz czytając po angielsku? Wrzuć na luz! Nie traktuj czytania po angielsku jak dochodzenia detektywistycznego pt. “ilu słów i zwrotów tutaj nie znam?!” Czytaj dla przyjemności i skup się na ogólnym kontekście – nie musisz znać każdego słowa, żeby zrozumieć fabułę. Odpuść sobie czasem fragmenty, które zawierają długie i szczegółowe opisy przyrody na 2 strony, przecież nie to jest najważniejsze w całym procesie. Prawdopodobnie nieraz robisz tak czytając książkę po polsku – no big deal. 😉
4. Tłumaczyć nowe słownictwo czy nie?
To prawdziwy dylemat. Tutaj proponuję metodę złotego środka – tłumaczenie każdego nieznanego słowa może wybić nas z rytmu i z pewnością utrudni zaangażowanie się w fabułę książki, a przecież czytamy, żeby dać się porwać lekturze! Choć wiele osób czyta z ołówkiem w ręku i nie mam w tym nic złego, podkreślanie i sprawdzanie każdego pojedynczego nieznanego słowa mija się z celem. Nie chodzi o bycie perfekcyjnym – tłumacz tylko te wyrazy, które są kluczowe dla fabuły lub te które uznasz za ciekawe i przydatne dla Ciebie. Jeśli chcesz, możesz też założyć zeszyt ze słówkami lub folder w aplikacji quizlet, żeby regularnie je powtarzać. Jednak lepiej ograniczyć się do 3-4 słówek z każdej strony i dobrze je zapamiętać niż spędzić godzinę na wypisaniu i tłumaczeniu 10 czy 15 i nie zapamiętać ani jednego.
5. Nie spiesz się!
Chociaż czytać umiesz już od wielu wielu lat, czytanie w języku obcym to nowość! Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko i daj sobie czas. Na początek wystarczą 2-3 strony dziennie. Jeśli poczujesz się zmęczona/zmęczony czytaniem znacznie szybciej niż czytając po polsku – to nic dziwnego – Twój umysł ciężko pracuje i uczy się zupełnie nowej umiejętności! Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do przyswajania treści w innym języku.
6. Bądź systematyczna/systematyczny
Czytanie po angielsku, podobnie jak każda inna umiejętność językowa, wymaga regularnej praktyki. Postaraj się czytać codziennie przez kilka minut. Tak samo jak codziennie obejrzenie krótkiego filmiku poprawi Twoją umiejętność rozumienia ze słuchu, tak kilka stron książki wzbogaci Twój zasób słownictwa i znajomość i rozumienie struktur gramatycznych. Po jakimś czasie z pewnością pozytywnie zaskoczysz się gdy okaże się, że ‘nie wiadomo skąd’ znasz to nowe słowo czy wyrażenie.
7. Wybieraj aplikacje wspomagające czytanie
Na rynku mamy wiele ciekawych rozwiązań do wyboru i z pewnością słyszałaś/słyszałeś o niejednej apce do czytania po angielsku. Szczególnie przydatna np. w czytniku Kindle czy w aplikacji GoodReads jest opcja słownika/wyświetlanego tłumaczenia słówka po kliknięciu na nie. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić znaczenie niezrozumiałych wyrazów bez przerywania lektury. Warto przetestować również Duolingo Stories, które oferuje krótkie opowiadania dedykowane konkretnemu poziomowi językowemu. Beelinguapp to też ciekawe rozwiązanie, które pokazuje jednocześnie tekst w oryginalne i jego tłumaczenie na nasz język, dzięki czemu w prostu sposób możemy rozwiać swoje wątpliwości co do tego jak rozumiemy dany fragment jak również porównać konstrukcje gramatyczne w obu językach. Jeśli czytasz więcej artykułów lub treści w przeglądarce warto zainstalować rozszerzenie Rememberry – ta wtyczka tłumaczy i zapisuje nieznane słówka z tekstu, które potem możemy wyświetlać w formie fiszek, żeby je powtórzyć!
Mam nadzieję, że te 7 wskazówek doda Ci odwagi i otuchy, żeby już dziś rozpocząć swoją przygodę z czytaniem po angielsku na swoich warunkach! Pamiętaj, że czytanie w języku obcym nie musi oznaczać nauki, to może być przyjemność, którą warto wpleść w codzienne czynności, a która przy okazji po jakimś czasie praktykowania z pewnością przyniesie widoczne efekty w polepszeniu Twojego poziomu językowego. Miłego czytania! Pochwal się koniecznie w wiadomości do mnie w maiku lub na Instagramie, gdy uda Ci się ruszyć w tę piękną czytelniczą przygodę!
Psst! Jeżeli potrzebujesz jeszcze więcej wsparcia w rozpoczęciu czytania po angielsku, leć do naszego wcześniejszego artykułu na ten temat, znajdziesz go TUTAJ.